Parsiyel Taşımacılık Nedir ve Önemi - Elbistan Kargo
parsiyel taşımacılık nedir

Parsiyel Taşımacılık Nedir ve Önemi

Parsiyel taşımacılık nedir ve önemi kimler için hizmete değerlidir? Bu konu gerçekten Elbistan’dan İzmir’e tüm şehirlerarası nakliyede sorulmuştur. Bunun nedeni İngilizceye benzeyen yapısından kaynaklanır. Transfer, lojistikte hatta tıpta bile sıkça karşılaşılan bir terimdir. Buna ek olarak Türkiye içi ve uluslararası anlamda bu sözü hem açıklayıp, hem de öneminden bahsetmek isteriz.

Parsiyel taşıma, bir yükün gideceği mesafeye ulaştırılması için, aynı yöne giden başka yükler varsa onlarında yola giden araca yüklenmesine denir. Kısaca aynı aracın aynı yönde, yol üstü aldığı diğer ek parçalara parsiyel taşımacılık denir.

Parsiyel Taşıma Nedir Kimler Kullanılır?

Aslına bakarsanız, bu yöntemi kullanmayan nakliyat firmaları yok gibi. Fakat genelde kargo şirketleri parça eşya götürürken bu yönteme başvurmaktadır. Örneğin Elbistan içinden çıkan bir minivan kargo arabası, Kayseri güzergahına gidiyorsa, parsiyel taşımacılık nedir sözünün cevabını bulabilirsiniz.

Misal veriyoruz, kargo firmaları İstanbul’dan Ağrı’ya tek bir koli ve palet taşıma yapmaz. Sebebi yakıt giderleri, mazot güncel fiyatları ve araç parçaları eskidiği için farklı yükler almak isterler. Bunu yapmak içinde İstanbul’da alabildiği yükü aracına alır. İster zarf olsun, isterse televizyon sehpası. Bu yükleri yükledikten sonra Bursa’ya gelen araç, örneğin Bursa’ya uğrasın. Bursa’da kargo acentelerinden kendine ait parsiyel taşıma yükünü ek olarak aracına alır.

Bursa’dan Ağrı’ya kadar yine yol güzergahı olan Ankara’ya gider. Ankara’da parça yükünü sığdığı şekilde nakliye araçları içerisine yerleştirir. Bu şekilde geceli gündüzlü süren parça eşya taşıma sürecini tamamlayabilir.

İşte burada parsiyel taşıma nedir kelimesini tam anlamıyla kavramış olduk. Biraz daha tabi ki nasıl diyenler için detaylandırabiliriz.

Parsiyel Ne Demek

Hizmette her zaman müşteri memnuniyeti olsa da Elbistan nakliyatı yapan herhangi bir firma parça yükünü sever. İşte bir müşteri yerine farklı bir müşterinin ürününü aynı kamyon veya kamyonete yerleştirmeye parsiyel denir.

Yükler ağır olsun veya hafif, gideceği yön itibari ile hangi şehir varsa, o şehir yükün noktasına hedefse araca alınır. Bunu bazı ufak örnekle açıklayalım.

Antalya Elbistan arası parça yük var. Ancak büyük fabrika taşıma yükü ise, araç küçük transitse burada parsiyel anlamı olmaz. Parsiyel taşıma yapılabilmesi için, aracın büyük, yüklerin parça olması gerekiyor.

Buna bir detay daha vermek istiyoruz. Afşin’den Göksun’a bir parça malzeme taşınması gerekiyor. Fakat bu parça büyük boru olsun. Genişliği 13 metre olsun. Bu boru veya boruları taşımak için Jumbo 13,60 Dorse ölçülü Tır gerekiyor. Burada sizce parsiyel ne demek sorusuna cevap aranabilir mi?

Evet. Eğer borular jumbo tırın içini uzunluğunu kaplıyor, tamamını kaplamıyorsa, yol güzergahında parsiyel taşımacılık yapılabilir.

Parsiyel Taşımacılığın Önemi

Parsiyel kavramı her ne kadar firmalara yarasada, müşterileri mağdur etmemek gerekiyor. Alınacak her koli, mektup, büyük şirket dolabı da olsa, firma kazanırken müşteri zamandan kaybetmemelidir. Parça eşyaların taşınacağı veya bir şehirden alınacağı zaman, hız önemlidir.

Uluslararası lojistik şirketleri dahil, bazı firmalar bu kurala bazen uymamaktadır. İster havayolu, ister denizyolu olsun, hiçbir müşteri kargosunun zamanında gelmemesinden memnun kalmaz. Bu yüzden en iyi nakliyat şirketini seçtiğinizden emin olmalısınız.

Parsiyel yüke uygun ürününüz teslim edilecekse, firmadan gideceği tarih ve saat ortalaması kesinlikle öğrenilmelidir.

Yazar hakkında

One thought on “Parsiyel Taşımacılık Nedir ve Önemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da beğenebilirsin